جوش سر سياه

                                               
Take a shower
دوش گرفتن
نوامبر 14, 2015
Head lice
شپش سر
دسامبر 26, 2015
نمایش همه

جوش سر سياه

Blackheads

جوش سر سياه پوست:

چگونه جوش سر سياه به وجود مي آييد.

ناشی از رسوب بیش از حد چربی روی سطح پوست هستند. چرب شدن بینی دلایل زیادی دارد از جمله اينكه آندروژن‌ها یا هورمون‌های جنسی مردانه باعث مي‌‌شوند غدد چربی‌ساز رشد کرده و فعال شوند و در نتیجه چربی بیشتری را تولید مي‌‌کنند که موجب جوانسازی پوست می شود.

ديگر اينكه انتقال چربی سر به بینی از طریق تماس با سر سپس به استفاده از محصولات آرایشی متفاوت و ترکیب آنها با چربی پوست، رطوبت و آلاینده های زیست محیطی، استرس و آلرژی.

Blackheads on the skin of the human body

صورت هنگامی که سلول های مرده پوست و سبوم یا همان چربی اطراف ریشه مو نزدیک به سطح پوست تجمع می کنند، دانه های سرسیاه تشکیل و به تدریج بر اثر تماس با هوا سفت و خشن می شوند.

12 راه برای از بین بردن جوش سر سیاه

جوش سرسیاه یکی از رایج ترین انواع آکنه است. اگر چه افرادی که پوست چرب دارند، بیشتر در معرض جوش های سرسیاه هستند، اما هر کسی می تواند به آنها مبتلا شود.

Eliminate blackheads

آنها با مسدود شدن منافذ با ترکیبی از سلولهای مرده پوست و روغن اضافی (سبوم) غدد سباسه، تشکیل می شوند.

برخلاف جوش های سر سفید که منافذ بسته ای ایجاد می کنند، جوش های سر سیاه دارای سطوح باز هستند که باعث ایجاد اکسیداسیون تیره رنگ می شود.

ممکن است وسوسه انگیز باشد که بخواهید شاخه سیاه را فشار دهید؛ اما این می تواند باعث ایجاد زخم و آسیب دیگری به پوست شما شود.

تا پایان این مطلب با ما باشید تا یاد بگیرید چگونه:

 • از جوش سرسیاه خود خلاص شوید.
 • از شکل گیری آینده آن جلوگیری کنید.
 • به طور کلی بهتر از پوست خود مراقبت کنید.
 1. با اسید سالیسیلیک تمیز کنید.

به جای بنزوئیل پراکسید، به دنبال محصولات بدون نسخه (OTC) باشید که حاوی اسید سالیسیلیک هستند.

سالیسیلیک اسید ماده ترجیحی برای درمان جوش سرسیاه و جوش سرسفید است؛ زیرا مواد از بین برنده منافذ پوست را تجزیه می کند؛ مانند: روغن اضافی، سلول‌های مرده پوست.

با انتخاب یک پاک کننده روزانه با اسید سالیسیلیک، می توانید این عناصر را علاوه بر موارد زیر حذف کنید: کثیفی روزانه، روغن، آرایش.

 

اگر چه هنوز لازم است صورت خود را دو بار در روز بشویید، سعی کنید فقط یک بار در روز از پاک کننده ای استفاده کنید که دارای اسید سالیسیلیک باشد. اسید سالیسیلیک به ویژه برای کسانی که پوست خشک دارند، مفید است.

شما ممکن است استفاده از آن را فقط در شب و سپس استفاده از پاک کننده منظم خود در صبح در نظر داشته باشید. همانطور که پوست شما به محصول عادت می کند، ممکن است ترجیح دهید از آن صبح و شب استفاده کنید.

بسیاری از افراد به اسید سالیسیلیک حساس هستند. ممکن است هر چند روز یک بار بیشتر از این نتوانید استفاده کنید. اگر همچنان به آن واکنش نشان می دهید، استفاده از آن را متوقف کنید.

جوش سر سياه

 

 1. به آرامی با AHA و BHA لایه برداری کنید.

در گذشته شاید شنیده باشید که لایه برداری اثر منفی بر آکنه دارد. این می تواند برای آکنه های التهابی درست باشد؛ زیرا این روند می تواند باعث قرمزی و تحریک بیشتر شود.

اگر چه برای جوش سر سیاه، لایه برداری منظم می تواند به از بین بردن مقادیر بیش از حد سلول های مرده پوست کمک کند که منجر به مسدود شدن منافذ پوست می شود. این فرآیند همچنین ممکن است به آرامی جوش سر سیاه موجود را از بین ببرد.

به جای اینکه به دنبال اسکراب های سخت باشید، روی اسیدهای هیدروکسی آلفا و بتا (AHA و BHA) تمرکز کنید. اسید گلیکولیک رایج ترین نوع AHA است و اسید سالیسیلیک BHA مناسب است.

هر دو مورد ذکر شده با از بین بردن لایه سطح پوست عمل می کنند. از نظر تئوری، این امر می تواند ظاهر چین و چروک ها و لکه های پیری را بهبود بخشد؛ در حالی که منافذ پوست را تمیز می کند و پوست شما را نرم تر می کند.

“هر دو AHA و BHA به عنوان لایه برداری سطحی عالی هستند.” “AHA ها و BHA ها … لایه سطحی پوست را درمان می کنند و بنابراین برای استفاده OTC در انواع پوست ایمن هستند.”

 

 1. از برس پوست استفاده کنید.

یک برس پوست می تواند با از بین بردن سلول های مرده اضافی پوست، مزایای لایه برداری مانند AHA و BHA را فراهم کند.

البته توصیه می شود که از برس های پوستی فقط گاهی با شستشوی ملایم و تمیز کننده استفاده شود و اگر پوست حساس دارید از استفاده از برس کاملاً خودداری کنید.

بسته به نیاز و بودجه شما، برس های متنوعی برای استفاده روزانه وجود دارد.

 1. رتینوئیدهای موضعی را امتحان کنید.

رتینوئیدها ممکن است با کمک به منافذ پوستی، برای آکنه مفید باشند.

اما اگر پوست خشکی دارید، از لایه بردارهای قوی مانند رتینوئیدها خودداری کنید.

 1. از ماسک سفالی استفاده کنید.

ماسک های سفالی به بیرون کشیدن روغن و سموم از پوست کمک می کند و باعث از بین بردن منافذ پوست می شود. ماسک های سفالی اغلب موارد ضروری برای پوست چرب در نظر گرفته می شوند.

برخی از ماسک های سفالی حاوی گوگرد نیز هستند. گوگرد ماده دیگری است که برای تجزیه سلول های مرده پوست که جوش سرسیاه را تشکیل می دهند، کار می کند.

مهم نیست که کدام ماسک را انتخاب می کنید، می توانید هفته ای یک بار علاوه بر درمان لایه برداری یک یا دو بار در هفته، از آن استفاده کنید.

 1. از ماسک زغال استفاده کنید.

ماسک های زغالی مانند ماسک های سفالی در اعماق پوست کار می کنند تا روغن و سایر ناخالصی ها را بیرون بکشند.

Charcoal mask

 1. یک لایه بردار شیمیایی را در نظر بگیرید.

از لایه بردارهای شیمیایی به طور سنتی برای فواید ضدپیری مانند کاهش لکه های پیری و خطوط ریز استفاده می شود. لایه بردارها اغلب حاوی AHA یا BHA هستند و با لایه برداری از پوست کار می کنند.

اگر چه آنها یک درمان اصلی برای جوش سرسیاه محسوب نمی شوند، اما لایه برداری شیمیایی می تواند سلول های مرده پوست را از بین ببرد و منافذ بزرگ شده را کوچک کند.

این روش درمانی اگر به دنبال مزایای ضد پیری نیز باشید، ممکن است به خصوص مفید باشد.

جوش سرسیاه

 1. اطمینان حاصل کنید که از محصولات غیردرد استفاده می کنید.

پاک کننده، ماسک و لایه بردار مناسب در صورت عدم استفاده از مواد آرایشی غیردارویی و صورت ممکن است فایده کمی داشته باشد. در حقیقت، با استفاده از محصولات غیر دارویی، رژیم حذف جوش سرسیاه را شروع كنید.

جوش سر سياه

 1. زمانی که آرایش دارید، نخوابید.

خوابیدن با آرایش، جوش های سر سیاه را افزایش می دهد. اگر یک شب بماند، حتی آرایش غیرپزشکی می تواند منافذ پوست شما را مسدود کند.

 1. از نوارهای منافذ و سایر روش های استخراج در خانه خودداری کنید.

شما قبلاً یاد گرفته اید که برداشتن، خراشیدن و بیرون آوردن هر نوع آکنه غیرمجاز است. هنوز هم، بیرون آوردن جوش سرسیاه مزاحم می تواند وسوسه انگیز باشد.

در سال های اخیر، ماسک ها، نوارهای منافذ و ابزارهای استخراج که نویدبخش منافذ پوستی هستند، افزایش زیادی پیدا کرده است.

این نوارها می توانند عناصری را که به پوست شما کمک می کنند، مانند فولیکول های مو و چربی های طبیعی آن را نابود می کنند. از بین بردن همه این عناصر باعث خشک شدن پوست شما می شود.

با تحریک، غدد چربی ممکن است به حالت زنده ماندن بروند و حتی بیشتر روغن تولید کنند – در نتیجه جوش سرسیاه بیشتری ایجاد شود.

 1. وقت خود را در مصرف بنزوئیل پراکسید هدر ندهید.

وقتی صحبت از درمان های جایگزین آکنه بدون نسخه (OTC) می شود، احتمالاً خواهید دید که بسیاری از محصولات حاوی بنزوئیل پراکسید هستند. مشکل این است که بنزوئیل پراکسید برای انواع آکنه موثر نیست.

جوش سر سیاه

بنزوئیل پراکسید با کاهش تورم که نشانگر اصلی آکنه های التهابی اس ، شامل کیست ها و جوش های چرکی است. همچنین می تواند باکتری های زمینه ای را در یک جوش از بین ببرد.

با این حال، جوش های سرسیاه التهابی در نظر گرفته نمی شوند. همچنین، اینها توسط باکتری ها ایجاد نمی شوند، بنابراین محصولات دارای پراکسید بنزوئل خیلی مفید نیستند.

 1. برای استخراج حرفه ای به متخصص پوست خود مراجعه کنید.

جوانسازی پوست

آن به عنوان یک درمان صورت استفاده کنید. شما باید آن را روی مناطقی از صورت که سرسیاه ها در آن دیده می شوند متمرکز کنید. در صورت امکان بگذارید شب را روی صورت تان بماند. این روش درمانی سرسیاه ها را خشک خواهد کرد. با این کار جوش های سرسیاه به صورت طبیعی از روی پوست ناپدید خواهند شد.

لیمو ترش

لیموی ترش هم خواص ضد عفونی و آنتی اکسیدان دارد لیمو کاملا اسیدی است باید آن را با مقدار کمی آب رقیق کنید تا پوست را تحریک نکند. به این مخلوط نمک هم اضافه کنید تا تاثیر بهتری داشته باشد. این مخلوط را روی صورت و بینی بمالید. بگذارید تمام شب روی صورت بماند و صبح آن را با آب ولرم بشویید.

لايه برداري با سفيده تخم مرغ و عسل

با استفاده از سفیده تخم مرغ خام و عسل یک خمیر موثر در از بین بردن سرسیاه ها درست کنید. این خمیر را روی تمام صورت بمالید و بیشتر روی بینی و بخش هایی که سرسیاه ها قابل رویت هستند قرار دهید. خمیر را سی دقیقه و یا تا زمانی که خشک شود روی صورت بگذارید. با استفاده از آب گرم خوب صورت تان را بشویید.این درمان سرسیاه ها را از بین می برد و ضمنا صورت را شفاف و درخشان می کند.

Peeling with eggs

لایه بردار زردچوبه و نعنا

برای درست کردن خمیر دو قاشق غذاخوری از عرق نعنا را با پودر زرچوبه مخلوط نمایید.

ماسک شنبلیله:

یکی ازآسانترین راه های طبیعی برای از بین بردن سرسیاه ها شنبلیله است.با استفاده از مخلوط کردن برگ های تازه شنبلیله و کمی آب خمیری غلیظ درست کنید. آن را روی مناطق مبتلا قرار دهید و بگذارید تقریبا خشک شود. حدود 10 الی 15 دقیقه بعد از خشک شدن آن را با آب ولرم بشویید. آن را هر روز استفاده کنید.

گل رس آرایشی و سرکه

گل رس گیاهی است که در عطاری ها یافت می شود. طرز تهیه: در کاسه ای کوچک یک قاشق غذاخوری گل رس و یک قاشق غذاخوری سرکه را با هم ترکیب کنید.

این ماسک را بر روی جوش های سر سیاه خود استفاده نمایید و اجازه دهید حدود بیست دقیقه روی پوست باقی بماند تاخشک شود سپس آن را با آب بشویید.

راهی ساده براي درمان جوش سر سياه

 • خمیر دندان را بر روی بینی بمالید و نیم ساعت شکیبایی به خرج دهید،ممکن است در ابتدا کمي سوزش داشته باشيد و اين کار را به صورت يک روز در ميان تکرار کنيم.
 • صورت خود را با آب ولرم بشوئید و سپس آب یک لیمو که در آن نمک زده اید را بر روی بینی خود بمالید، بعد از نیم ساعت بشوئید.
 • سیب زمینی خام را پوره یا رنده ریز کرده و بر روی بینی بنهید بعد از نیم ساعت بشوئید.
 • جوش شیرین را با هم مقدار آن آب مخلوط کرده و آن را بر روی بینی بمالید بعد از نیم ساعت بشوئید
  راه اي پيش گيري از بروز جوش سر سياه.
 • در طول روز صورت خود را دوبار بشویید؛ یک بار هنگام صبح و یک بار غروب. سپس با استفاده از لوسیون پاک‌کننده ملایمی صورت خود را شستشو دهید، پوست بینی‌تان را بیشتر.
 • برای صورت خود لوسیون‌هایی بخرید که حاوی اسیدسالیسیلیک یا پراکسید بنزوئیل باشند. دو لوسیون حاوی این مواد را در آن واحد با هم مصرف نکنید، چون با واکنش ناخوشایندی مواجه خواهید شد.

جوش سر سياه

 • یک بار در طول هفته، صورتتان را بخور دهید.
 • در طول هفته يک بار صورت خود را بخور دهيد وبا چسب هاي مخصوص که براي ازبين بردن جوش سر سياه در دارو خانه ها عرضه مي شود جوش هاي خود را برطرف کنيد و ديگر نيازي به فشار دادن پوست براي خارج کردن جوش ها نداريد.
 • در طول روز یا پس از شستن صورت، مرطوب‌کننده بدون روغن به پوست بینی خود بمالید.
 • ازکرم رتینویید غنی از ویتامین A برایتان تجویز کند. این داروها، اندازه روزنه‌های پوستی شما را کاهش می‌دهد و آنها را منقبض می‌کند.
 • موهایتان را تمیز نگاه دارید, درصورتی که صورت تان تمیز باشد چربی موها به تدریج روی صورت آمده و منافذ را مسدود می کند.
 • مرتبا رو بالشی هایتان را عوض کنید تا از بروز سرسیاه ها در آینده جلوگیری شود.
 • بعد از استفاده از روشهای درمانی آب سرد روی پوست بگیرید زیرا منافذ پوست را می بندد ومانع از تجمع مجدد گردو غبار و آلودگی در آنها می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *