پیلینگ

                                               
ریزش سکه ای مو
ریزش موی سکه ای
آوریل 10, 2016
Mesotherapy
مزوتراپی
می 1, 2016
نمایش همه

پیلینگ

پیلینگ

Peelingاز To Peelبه معنی برداشتن یک قشر سطحی از روی پوست میباشد. این عمل در اصطلاح پیلینگ یا سایش یا لایه برداری سطحی گفته می شود که بوسیله ی این عمل یک لایه سطحی از سلولهای مرده پوست که حاوی جوش، جای جوش و لکه های قهوه ای روی پوست برداشته می شود. در آخر این عمل، مشکلات پوستی مانند کدر بودن، زبر بودن، منافذ باز و چروک های ریز از بین رفته و پوست حالت شاداب و باطراوت پیدا می کند.

پیلینگ

پیلینگ

انواع لایه برداریها

لایه برداری شیمیائی

بوسیله مواد شیمیائی که عمدتا” از اسید با در صدهای متفاوت است انجام میگیرد.معمولا” از الفا هیدروکسی اسید ( AHA )؛ تری کلرو استیک اسید ( TCA ) و فنل با در صدهای متفاوت استفاده میشود.

لایه برداری میکانیکی

بوسیله ابزارهای تراشنده لایه سطحی پوست را میتراشند از جمله:dermabresion (استفاده از یک دستگاه دوار و تراشنده ) و یا بوسیله سنباده .

لایه برداری به روش لیزر

معمولا” از لیزر CO2 برای این منظور استفاده میشود.

این مطلب را در مورد بزنزه کردن بخوانید

مزایای پیلینگ شیمیایی

1- پیشگیری و درمان بعضی از امراض پوستی.
ارتباط پیلینگ با سرطان پوست
2- حفظ طراوت و زیبایی
3- پیشگیری و برطرف کردن نسبی چین و چروک های سطحی و کم عمق صورت و کم کردن و بر طرف کردن زبری ها و لک های حاصل از افزایش سن

لایه برداری شیمیایی یا chemical peeling بر حسب شدت

1- سطحی superficial
2- با عمق متوسط medium-depth
3- عمیق deep
در لایه برداری سطحی، آسیب اپیدرم یا لایه سطحی پوست ایجاد می شود و در پیلینگهای عمقی تر، عمق نفوذ دارو بیشتر می شود و بر اساس شدت نفوذ کاربردهای هر کدام از این پیلینگها هم متفاوت است، پیلینگ سطحی اکثرا در درمان آکنه و التهاب و قرمزی ناشی از آن، چین و چروک سطحی، ضایعات پوستی در اپیدرم مثل کراتوز ناشی از آفتاب و لکهای ناشی از آفتاب در افراد مسن، ملاسما یا لک حاملگی و سایر اختلالات رنگدانه ای به کار می رود.
تکرار این پیلینگها برای دریافت نتیجه بهتر لازم است. از جمله ترکیباتی که در این نوع پیلینگ ها به کار می رود عبارتند از گلیکولیک اسید، تری کلرواستیک اسید 20-10%، محلول جسنر، ترتینوئین و سالیسیلیک اسید وآلفا هیدروکسی اسید.
آلفا هیدروکسی اسید( (AHA) بطور طبیعی در بسیاری غذاها یافت می شود و در جوانسازی پوست از سال 1990 به کار می رفت.
PHT، غلظت اسید، حجم به کار رفته از این ترکیب بر روی پوست و دوره درمان بر عمق پیلینگ آلفا هیدروکسی اسید موثر است. در بسیاری محصولات غلظت کم AHA باعث افزایش دانسیته کلاژن و بهبود کیفیت الاستیسیته پوست می شود.
رایجترین ترین فرم آلفاهیدروکسی اسید، گلیکولیک اسید است که به وفور در بسیاری از ترکیبات داروخانه ای موجود است.
و اما در پیلینگهای عمقی آسیب کنترل شده به لایه سطحی (اپیدرم) و درم پاپیلاری وارد می شود. 50-40% TCA، یکی از شایعترین لایه برداریهای عمقی است.این لایه برداری عمقی در بهبود اسکارهای فرو رفته آکنه و جوانسازی پوست انجام می شود.
البته این نوع لایه برداری شانس بروز عوارض را در صورتیکه بیمار به درستی انتخاب نشود دارد. بروز اسکار، تغییرات رنگدانه ای از جمله تیره شدن یا روشن شدن پوست خصوصا در افراد با تیپ پوستی تیره تر، از جمله عوارضی است که در این نوع لایه برداریها مشاهده می شود.

پس از پایان لایه برداری در طول یک دوره 2 هفته ای باید از پوست مراقبت کرد. البته در لایه برداری عمقی مراقبت بیشتری لازم است. پس از پیلینگ سطحی پوست کمی قرمز می شود. پزشک معمولا برای شما وازلین یا پمادهای ترمیم کننده تجویز می کند در صورتیکه لایه برداری عمیق تر باشد بیمار 5-3 روز تا بازسازی کامل لایه سطحی پوست، از مواد پوشاننده مانند کرم مرطوب کننده و یا آنتی بیوتیکی استفاده می کند تا 6 هفته پس از پیلینگ باید از مواجهه شدید با نور خورشید خودداری کنید و به جهت اینکه در فصل تابستان مواجه بیشتر و شدیدتر با نور خورشید وجود دارد، انجام پیلینگهای عمقی در این فصل توصیه نمی شود.

عوارض

در هنگام استفاده از این روش درمانی شاید بیمار با مقداری قرمزی، سوزش، حساسیت پوستی و مشکلات ناشی از مواد لایه برداری پوست مواجه شود. پس از تکرار روش درمانی، این عوارض جانبی برای بیمار فروکش خواهند کرد. در این حالت بیمار می‌تواند با دنبال کردن کامل همه دستور العمل های ارائه شده توسط پزشک، عوارض احتمالی مربوط به آن را کاهش دهد.

هزینه و قیمت

هزینه‌ها لایه برداری و پیلینگ پوست به نوع روش درمانی مورد استفاده و تعداد جلسات درمانی بستگی دارد.
روش های لایه برداری پوست صورت کم تهاجمی بوده و عوارض ناچیزی دارند. روش لایه برداری و پیلینگ پوست نسبت به روش های جرای برای جوانسازی پوست صورت دارای عوارض کم، اثر بخشی و فواید قابل قبول و دوره ریکاوری کوتاه مدت می باشند، همچنین بیمار در همان روز می تواند به خانه بازگردد. توجه داشته باشید که لایه برداری و پیلینگ پوست در صورتی نتایج و مزایای ذکر شده در مقاله را خواهند داشت که بوسیله ی پزشک انجام گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *