اگر موهای خیس سر را شانه بزنیم چه اتفاقی می‌افتد؟!

                                               
Autoplasty
اتوپلاستی یا جراح زیبایی گوش
اکتبر 20, 2021
نمایش همه

اگر موهای خیس سر را شانه بزنیم چه اتفاقی می‌افتد؟!

درباره حفظ و نگهداری موهای سر برخی باورهای غلط و قدیمی مانند شانه کردن موهای سر در حمام وجود دارد که به کلی غلط بوده و موجب افزایش آسیب به سلامت و زیبایی موهای سر آقایان و بانوان می‌شود.

امروزه دغدغه بسیاری از ما حفظ شادابی و درخشندگی موهای سر می‌باشد که با عمل کردن به توصیه‌های پزشکان و متخصصان پوست و مو، این امر به حقیقت بدل می‌شود. دکترها و متخصصان پوست و مو و زیبایی بر شانه نکردن موهای خیس چه در حمام و چه پس از آن پافشاری می‌کنند. چرا که ممکن است عوارضی با درمان‌های سخت و طولانی مدت مانند موخوره را از خود بر جای بگذارد!

چرا موهای خیس را نباید شانه کنیم؟

موهای سر وقتی خیس باشد از حالت عادی و هنگامی که خشک است حساس‌تر خواهد بود و ممکن است:

 1. سنگینی و وزن بیشتری داشته باشد.
 2. انعطاف بیشتری داشته باشد.
 3. آسیب پذیرتر باشد.

پس شانه زدن به موهای خیس و حساس‌ امکان شکستگی تارهای مو را افزایش داده و منجر به بروز عوارضی می‌شود که در ادامه بیشتر به آن ها می‌پردازیم.

“یکی از توصیه‌های کمک کننده در جهت از بین بردن گره‌های مو هنگامی که خیس است، به آرامی شانه کردن موها توسط انگشتان دست می‌باشد. به این ترتیب که با انگشتان دست به آرامی تار‌های مو را از یکدیگر جدا کنید.”

عوارض جانبی شانه کردن موهای خیس چیست؟

با شستن موها در حمام، چربی های طبیعی پوست کاهش می‍ابد و به اصطلاح موجب خشکی و فقدان سبوم (چربی های طبیعی پوست) می‌گردد. کمبود چربی سبب زبر شدن و افزایش احتمال شکستگی ساقه‌های مو خواهد شد. بنابراین توصیه می‌شود تا به خوبی از موهای خیس خود مراقبت کنید. همچنین اجازه دهید تا موهای شما خشک شود و بعد با ملایمت برای شانه زدن موها اقدام کنید. برخی از عوارض جانبی رایجی که در اثر برس زدن موهای خیس تجربه می‌کنید عبارتند از:

 • آسیب به سلامتی و زیبایی موها:

موی خیس پروتئین های پیوند نسبتا ضعیف تری نسبت به پیوند پروتئینی موی خشک دارد و همین امر موجب آسیب پذیری بیشتر و شکنندگی موها حین شانه زدن می‍شود. پس سعی کنید تا از موهای خیس و مرطوب خود بیشتر از موهای خشک خود مراقبت کنید تا به حفظ سلامتی آن کمک کنید.

 • موخوره شدید و غیر قابل کنترل:

شانه زدن موهای سر هنگامی که خیس است باعث دو شاخه شدن ساقه‌های موی خیس شده و منجر به ایجاد موخوره‌هایی با شدت بسیار بالا و غیرقابل کنترل می‌شود.

 • افزایش استفاده از محصولات مراقبتی از مو:

زمانی که تارهای مموهای شما شکسته شود و به موخوره مبتلا شوید، نیاز به استفاده از محصولات مراقبتی مو بعد از حمام و حین خیس بودن موها افزایش پیدا می‌کند. پوشاندن موهای خیس با ماسک ها و محصولات مراقبتی باعث می‌شود تا سنگینی مو بیشتر شده و منجر به تشدید موخوره ها گردد.

راه هایی برای پیشگیری از عوارض شانه کردن موهای خیس

بهترین و طلایی ترین زمان برس زدن موها به کمک شانه با الیاف طبیعی، زمانی است که تقریبا خشک شده و تنها کمی نم دارد. پزشکان متخصص پوست و مو به مراجعان خود و همچنین به عموم مردم توصیه می‌کنند تا موهای سر خود را پس از حمام و زمان خیس بودن شانه نکنند تا به عوارض احتمالی آن گرفتار نشوند. اما اگر در موقعیتی قرار گرفتید که لازم بود موهای خیس را شانه بزنید، رعایت نکات زیر کمک کننده خواهد بود:

 • از برسی چوبی و یا با الیاف طبیعی استفاده کنید.
 • موهای خود را به آرامی و بدون اعمال فشار و خشونت شانه کنید.
 • در حمام استفاده نرم کننده و روغن های مراقبت از مو موثر می‌باشد.
 • موهای خود را پس از گرفتن آب اضافی با دمای متوسط سشوار بکشید و سپس شانه بزنید.
 • شانه‌ با دندانه های پهن و با فاصله زیاد از هم در برس زدن بدون عارضه موهای خیس موثر است.

برای حفظ سلامتی موهای خیس خود چه اقداماتی انجام دهیم؟!

به حداقل رساندن عوارض شانه کردن موهای خیس، بهتر است تا حد امکان نکات مراقبتی جهت حفظ سلامتی موها را رعایت کنید. برای حفظ سلامت و شادابی موهای سر می‌توانید نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

 • از استرس و اضطراب، آلودگی‌ هوا، روبالشتی آلوده و یا حوله‎های کثیف به دور باشید.
 • اجازه دهید تا موهایتان به طور طبیعی خشک شود و از حوله های خشن و باد داغ سشوار استفاده نکنید.
 • از شامپوها و نرم کننده‌هایی استفاده کنید که موجب حفظ چربی طبیعی پوست و رطوبت ریشه موها می‌شود.

اشتباه نکنید و موهای خیس خود را پس از حمام به هیچ وجه شانه نزنید! موهای خیس بسیار حساس هستند و بیشتر از موهای خشک در معرض شکستگی و موخوره قرار دارند. سعی کنید از شانه زدن موهای خیس دوری کنید تا به عوارض جانبی آن دچار نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *