اصلاح بد شکلی فک ها

ماموپلاستی
ژانویه 14, 2021
کاشت مژه و ابرو
ژانویه 14, 2021
نمایش همه

اصلاح بد شکلی فک ها

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اصلاح بد شکلی فک ها با ما همراه باشید.

بررسی اصلاح بد شکلی فک ها

تمام کسانی که دارای دندان های نامرتبی هستند برای مرتب کردن دندان هایشان به پزشکی مراجعه می‌ کنند که متخصص ارتودنسی باشد در حقیقت آن ها فکر می کنند که با انجام ارتودنسی دندان های شان مشکل برطرف می شود.

البته این فکر اشتباهی نیست و گاهی با انجام ارتودنسی دندان ها کاملا مرتب می شوند. اما در موارد زیادی هم ارتودنسی نمی تواند دندان ها را مرتب کند برای مرتب کردن آن ها روش های دیگری را باید بررسی نمود.  هرگاه این مشکل با انجام ارتودنسی برطرف نشد یعنی اینکه آن شخص دچار اشکالاتی در ناحیه فک است و برای برطرف کردن این مشکلات باید عمل اصلاح بد شکلی فک ها را انجام دهد.

اگر کسی به این مشکل مبتلا باشد ابتدا باید عمل ارتودنسی را کاملا انجام دهد و پس از آن که مراحل ارتودنسی کاملاً به پایان رسید دکتری که دندان های او را ارتودنسی کرده است فک و دندان ها را نیز باید معاینه کند و اگر به عمل برای اصلاح بد شکلی فک ها نیاز بود یک پزشک را که  توانایی جراحی برای اصلاح بد شکلی فک ها را دارد به او معرفی خواهد کرد. توجه داشته باشید این پروسه باید به ترتیب انجام شود.

اصلاح بد شکلی فک ها  چگونه انجام می شود؟

به عمل اصلاح  بد شکلی فک ها  عمل ارتوگناتیک گفته می‌شود. این عمل از عمل های بسیار مهم به حساب می آید زیرا  با انجام آن عیوبی که در فک  وجود دارد از بین می‌ روند. عمل برای اصلاح   بد شکلی فک‌ ها علاوه بر آنکه می تواند مشکلات مربوط به فک را از بین ببرد تمام ناهماهنگی‌ هایی که مربوط به ارتباط فک ها با دندان‌ ها می‌شود را نیز از بین خواهد برد. این عمل علاوه بر آن که به زیباسازی دهان و دندان کمک می کند تاثیر به سزایی روی چهره انسان ها دارد یعنی پس از انجام عمل اصلاح بد شکلی فک ها چهره انسان بسیار زیباتر خواهد شد.

چه کسانی مجاز به انجام این عمل هستند؟

اگر شخصی از شکل فک خود ناراضی باشد و به دکتر مراجعه کند و قصد انجام عمل برای اصلاح بد شکلی فک ها را داشته باشد ممکن است که دکتر با درخواست او موافقت نکند چون این عمل تنها برای موارد زیر انجام خواهد شد.:

  •     اشخاصی که دارای مشکل  جویدن هستند  ممکن است که نتوانند غذا را آن طور که باید بجوند و یا در بعضی از موارد ممکن است در بلع غذا دچار مشکل باشند. این عمل قادر است به بهبود جویدن و بلع غذا کمک کند. در این موارد می توان از انجام عمل برای اصلاح بد شکلی فک ها کمک گرفت تا مشکل غذا خوردن برطرف شود.
  •     افرادی که به مشکلاتی مربوط به ساییده شدن دندان ها به یکدیگر مبتلا هستند می توانند این عمل را انجام دهند یعنی بعضی از افراد فک بالا و فک پایین شان با یکدیگر هماهنگی ندارد و در حین صحبت کردن دندان های شان به یکدیگر ساییده می شود که در این صورت می توانند این عمل را انجام دهند.
  •     بعضی از افراد هم هستند که مشکل فک آن ها به گونه‌ای است که لب هایشان کاملا بسته نمی شود در این صورت برای ایجاد تعادل در ناحیه فک آن ها عمل اصلاح بد شکلی فک‌ها برایشان انجام خواهد شد.
  •     بعضی از مشکلات و نقص های مادرزادی هم هستند که برای برطرف کردن آن ها باید این عمل را انجام داد.
  •     گاهی فردی به بیماری‌های تنفسی مبتلا است که در این صورت باید برای برطرف کردن مشکل تنفسی خود این عمل را انجام دهد.

خطرات عمل بد شکلی فک ها

این عمل خطر زیادی ندارد و کسی که به بد شکلی فک مبتلا باشد با خیال راحت می‌ تواند این عمل را انجام دهد. انجام عمل اصلاح بد شکلی فک ها توسط پزشکی که در زمینه دهان فک و صورت تخصصی دارد انجام می شود اما گاهی در بعضی از موارد علاوه بر پزشک متخصص دهان فک و صورت پزشکی که به ارتودنسی دندان متخصص باشد هم در هنگام عمل حضور دارد تا این دو دکتر با هم بتوانند عمل مناسبی را انجام دهند.  این عمل خطری را برای شخص ایجاد نمیکند اما یک سری خطرات احتمالی وجود دارند که ضررهای جدی به شخص وارد نمی کند و آن خطرات عبارتند از:

  •     شخصی که این عمل را انجام داده است ممکن است پس از عمل دچار خونریزی شود و در بعضی از موارد ممکن است که  دهان او عفونت کند.
  •     انجام این عمل در هر شخص متفاوت است و با توجه به شکل فک عمل های مختلفی روی او انجام می‌ شود اما در بعضی از موارد ممکن است که در حین کار نیاز به شکستن فک باشد.
  •     در موارد نادری ممکن است که پس از گذشتن چند روز بعد از عمل مشکلاتی در فک  مشاهده شود به گونه‌ ای که نیاز به عمل مجدد برای اصلاح بد شکلی فک ها احتیاج باشد.
  •     و در بعضی از موارد ممکن است که عمل اصلاح بد شکلی فک ها  به بعضی از ریشه های دندان ها آسیب هایی وارد کند و شخصی که عمل کرده است مجبور باشد ریشه‌ های دندانش را درمان کند. پس از گذشته چند روز از عمل ممکن است که  شخص بیمار دردی را در ناحیه مفصل فک خود احساس کند. علاوه بر درد ممکن است که پس از انجام عمل ناحیه فک دچار تورم  شود.
  •     ممکن است مدتی بعد از عمل شخصی که عمل کرده است برای غذا خوردن دچار مشکل شود که در این صورت پزشکان مکمل‌ های غذایی را به او معرفی می‌ کنند که خوردن آنها برای شخص بیمار آسان‌ تر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *