جراحی ابدومینوپلاستی

تزریق بوتاکس
تزریق بوتاکس
سپتامبر 14, 2020
جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی بینی
سپتامبر 22, 2020

جراحی ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم، یک عمل زیبایی است که با برداشتن چربی و پوست با جراحی، (در بیشتر موارد) باعث بهبود یکپارچگی عضلات شکم، شکم را محکم می کند. این جراحی انتخابی یکی از مواردی است که برخی ممکن است هنگام کاهش لاغری در میانه بدن خود در نظر بگیرند (برای مثال پس از کاهش وزن قابل توجه). نتایج به طور طولانی مدت تضمین نمی شوند، اما اجتناب از افزایش وزن اضافی پس از این جراحی به حفظ شکم صاف کمک می کند.

جراحی ابدومینوپلاستی چیست؟

جراحی ابدومینوپلاستی یا کشیدن شکم با از بین بردن پوست و چربی های اضافی و دوختن پوست به همدیگر، شکم را صاف می کند. این روش همچنین می تواند عضلات شکمی زیرین را با جراحی ببندد تا ظاهر هسته مرکزی را بگیرد.

در این جراحی بزرگ یا از یک روش لاپاراسکوپیک حداقل تهاجمی (با یک یا چند برش کوچک و کمک دوربین برای تجسم ساختارها) یا از روش باز گسترده تر (شامل یک یا چند برش که دید و دسترسی جراح را برای شما فراهم می کند) استفاده می شود.

جراحی ابدومینو پلاستی

 • ابدومینوپلاستی معمولاً شامل یک برش بزرگ شکمی، برداشت گسترده چربی و پوست و احتمالاً ایجاد یک دکمه شکم است.
 • ابدومینوپلاستی جزئی ممکن است شامل برش کوچکتر، برداشتن بافت کمتر گسترده باشد و ممکن است شامل برشی در اطراف دکمه شکم نباشد.
 • شکم معکوس ابدومینوپلاستی جزئی است که در آن پوست شل از قسمت فوقانی شکم برداشته می شود. گاهی اوقات از عمل ابدومینوپلاستی جزئی برای از بین بردن پوست و چربی استفاده می شود که فقط در ناحیه تحتانی شکم قرار دارد.

وقتی عضلات راست روده شکمی جدا شده از قسمت جلویی شکم از هم جدا شوند، این به عنوان دیاستاز recti توصیف می شود. این عضلات می توانند به هم دوخته شوند تا ظاهر معده را به عنوان بخشی از یک روش کامل یا جزئی کشیدن شکم سفت کنند.

برای انجام هرگونه عمل جراحی برداشتن شکم، باید آرامش وریدی یا بیهوشی عمومی داشته باشید.

پیش از انجام عمل جراحی زیبایی شکم(ابدومینوپلاستی) به چند نکته دقت بفرمائید:

از طریق ورزش های مرتب و کاهش وزن خود از طریق داشتن رژیم غذایی سالم و مفید، حجم و فرم شکم خود را در حدی استاندارد متناسب نمایید.

در صورت کوچک نشدن شکم از طریق ورزش کردن و رژیم های مناسب غذایی، حتما به پزشک متخصص پلاستیک و زیبایی مراجعه کنید و از آن مشاوره بگیرید.

موارد منع شده از ابدومینوپلاستی

اگر در معرض خطر بالای عوارض جراحی هستید، خودداری از انجام این روش به شما توصیه می شود. اگر یک بیماری مزمن بزرگ، اختلال خونریزی یا نقص ایمنی داشته باشید ممکن است در معرض خطر مشکلات پس از جراحی باشید. سیگار کشیدن همچنین با عفونت های بعد از عمل بعد از جراحی کشیدن شکم همراه است.

گاهی اوقات، مواردی مانند عفونت بزرگ یا بیماری کلیوی تازه کشف شده، به تعویق انداختن جراحی تا زمان کنترل مشکل سلامتی منجر می شود، حتی اگر این مشکلات در روز جراحی کشف شود.

مهم است که بدانید هر کسی که افزایش یا کاهش وزن قابل توجهی را پیش بینی کند یا زنانی که قصد باردار شدن دارند، ممکن است دچار تغییراتی در پوست، چربی یا عضلات شوند که اثرات زیبایی جراحی ابدومینوپلاستی را تغییر می دهد. بنابراین اگرچه این روش در این افراد ممنوع نیست، اما ممکن است نتیجه مطلوبی نداشته باشد.

عوارض جراحی ابدومینوپلاستی

خطرات احتمالی ابدومینوپلاستی

به طور کلی، نتایج این روش خوب است و اکثر مردم از نتایج راضی هستند. توجه داشته باشید که این جراحی منجر به ایجاد زخم در قسمت پایین شکم شما می شود.

گفته شد، همراه با خطرات معمول مرتبط با جراحی و بیهوشی، عمل جراحی ابدومینوپلاستی می تواند منجر به مشکلات اضافی بعد از عمل شود.

ممکن است دچار عوارض سلامتی یا ظاهری شوید که متفاوت از آنچه انتظار داشتید یا قبل از جراحی با پزشک در مورد آن صحبت کرده اید.

عوارض جراحی ابدومینوپلاستی

عوارض جراحی ابدومینوپلاستی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • عفونت زخم
 • عدم تقارن شکل شکم
 • جای زخم شدید یا تغییر رنگ پوست
 • پوست شل
 • بی حسی یا درد در ناحیه جراحی
 • نتایج آرایشی ناخوشایند

یک روش کامل بیشتر از یک روش جزئی باعث ایجاد عوارض می شود.

هدف از جراحی ابدومینوپلاستی

عمل ابدومینوپلاستی به دلایل کاملاً زیبایی شناختی انجام می شود: داشتن یک ناحیه شکمی صاف. اگر شکم شما بزرگتر به نظر برسد یا پوست دچار افتادگی شود، به خصوص وقتی که به دلیل کشش باشد، ممکن است این جراحی را در نظر بگیرید.

هدف-جراحی-ابدومینوپلاستی

اگر قبلاً اضافه وزن داشتید یا با بارداری های متعدد وزن قابل توجهی از دست داده اید و سپس وزن خود را از دست داده اید، ممکن است از کشش پوست و عضلات خود بکاهید. کاهش عمده وزن، از جمله بعد از جراحی کاهش وزن، ممکن است منجر به ایجاد پوست سست و شل شود.

اگر این روش باعث شود شما از ظاهر جسمی خود راضی تر باشید، کیفیت زندگی شما را بهبود می‌بخشد؛ اما نمی تواند سلامت جسمی شما را بهبود بخشد.

جراحی ابدومینوپلاستی جراحی کاهش وزن نیست. همانطور که تصمیم می گیرید که آیا می خواهید با این جراحی ادامه دهید یا خیر، ممکن است در نظر بگیرید که آیا نوع دیگری از جراحی برای شما مناسب تر است.

روش های کلی ابدومینوپلاستی (جراحی زیبایی شکم)

 • ابدومینوپلاستی(ابدو) کامل
 • ابدومینوپلاستی همراه با جراحی لیپوساکشن
 • مینی ابدومینوپلاستی(ابدو کوچک)

در واقع به راحتی می توان گفت درعمل جراحی زیبایی شکم(ابدومینوپلاستی)، با توجه به میزان افتادگی و شلی شکم، موقعیت ماهیچه های شکم و حجم و میزان چربی های زائد، نوع و روش ابدومینوپلاستی اعم از(مینی ابدو، ابدومینوپلاستی کامل و ابدو محیطی) مشخص می شود.

روش های جایگزین ابدومینوپلاستی

سایر روشهایی که پزشک ممکن است با شما در میان بگذارد عبارتند از:

 • لیپوساکشن شامل برداشتن چربی بدون اصلاح مجدد پوست یا عضله توسط جراحی است و فقط به شکم محدود نمی شود. لیپوساکشن مانند عمل جراحی شکم تاک یک عمل زیبایی است.
 • پانیکلوکتومی یک روش جراحی است که در آن پوست اضافی از ناحیه شکم بدون مداخله جراحی به چربی یا عضله برداشته می شود.

روش-های-جایگزین-ابدومینوپلاستی

 • جراحی چاقی نوعی جراحی کاهش وزن است که شامل بازسازی سیستم هضم برای جلوگیری از پرخوری و جذب کالری اضافی است. این روش برای جلوگیری از عوارض پزشکی چاقی و نه به دلایل زیبایی انجام می شود.

آزمایشات قبل از جراحی زیبایی شکم

برای اطمینان از اینکه می توانید با اطمینان این روش را انجام دهید، از جمله آزمایش اولیه آزمایشگاهی مانند شمارش کامل خون (CBC) و آزمایش های الکترولیت، برای ارزیابی مشکلات سلامتی به برخی آزمایشات پیش از عمل نیاز دارید.

علاوه بر این، پزشک شما ممکن است برخی آزمایشات قبل از عمل را نیز انجام دهد تا اطمینان حاصل شود که در صورت داشتن یک مشکل پزشکی از قبل موجود که می تواند شما را در معرض خطر جراحی قرار دهد، از قبیل بیماری قلبی یا بیماری ریوی، می توانید با خیال راحت عمل ابدومینوپلاستی را انجام دهید.

دوران بهبودی ابدومینوپلاستی چگونه است؟

به طور کلی می توان گفت عمل ابدومینوپلاستی همانند دیگر روش های جراحی، نیازمند طی نمودن یک بازه زمانی کلی جهت بهبودی کامل می باشند. در صورتی که می توان گفت دوران نقاهت و بهبودی عمل جراحی ابدومینوپلاستی به این مواردی که در پایین ذکر می کنیم می باشد:

 • رده سنی بیمار
 • میزان درد در شکم
 • تندرستی و سلامت عمومی بیمار
 • نگهداری و مراقبت های پس از عمل جراحی ابدو

در کل جراح متخصص در رابطه با دوران نقاهت جراحی زیبایی شکم، با بیمار خود صحبت خواهد کرد. اما به طورکلی اکثر بیماران پس از 8 هفته به حالت عادی و زندگی روزمره خود برمی گردند.

معرفی روش های نگهداری و مراقبت های جراحی زیبایی شکم:

 • بروز علائم ناخوشایند در ناحیه عمل جراحی ابدو    
 • تعیین زمان مجدد مراجعه به پزشک و جراح پلاستیک
 • نحوه نگهداری از لوله تخلیه و همچنین ناحیه جراحی شده
 • تجویز شیوه مصرف داروهای تسکین دهنده جهت کاهش عفونت در صورت بروز احتمالی عفونت

دیدگاه ها بسته شده است